Někdy se při rozhovoru přestanete cítit dobře, protože utrpí vaše sebevědomí. Najednou si připadáte manipulováni do pro vás nevýhodné pozice, neoprávněně kritizováni, je na vás otevřeně či skrytě útočeno. A někdy prostě jen nevíte, co máte odpovědět…
Tehdy „zatáhněte za záchrannou brzdu“ a vystupte „z rozjetého vlaku“. Jak?
Použít k tomu můžete třeba slova „To, co jsi právě řekl, považuji za velmi / tak důležité, že / a proto se nad tím chci / před dalším pokračováním našeho rozhovoru/ pořádně zamyslet. (kratší varianta: „Tohle bych si rád víc / sám / v klidu / nejprve rozmyslel.“) Domluvme se, že se sejdeme zítra v 10 hodin, a doprobereme to.“ nebo stručné „Zamyslím se nad tím.“
Váš společník v rozhovoru může samozřejmě zareagovat různě – ale pravděpodobně bude potěšen tím, že jeho slova považujete za významná a hodláte jim věnovat náležitou pozornost. A vy naopak s odstupem můžete lépe rozvážit další postup. Neboli přestávkou získáte oba.
Pokud by komunikační partner trval na „dojednání hned teď“, řekněte totéž ještě jednou obdobnými slovy (místo „zítra v 10 hodin“ můžete dodat „a pak se ti ozvu, abychom se domluvili, kdy to doprobereme“), rozlučte se, a odejděte.
Pro spokojenost při rozhovorech / jednáních je velmi důležité, abyste nešlapali po hodnotách, které jsou pro vás důležité (bez ohledu na to, jaké to jsou). Můžete se vstřícně bavit v rámci prostoru, který si těmito hodnotami vymezíte, ale pokud začnete výrazně ustupovat za jeho mantinely, budete s výsledkem jednání nespokojení VŽDY – a žádná pauza „na vychladnutí horkých hlav“ vám nepomůže.
Někdy si lidé nestojí „za svým“ ne proto, že by jiné varianty byly lepší, ale proto, že vlastně žádné „svoje“ nemají! A jak chcete hájit svoje zájmy, když vlastně nevíte, co je vaším zájmem?
Podobně někdy lidé považují uspokojení svých vlastních potřeb za sobectví a upřednostňují zájmy druhých. Vzhledem k tomu, že jako lidské bytosti jsme si všichni rovni, není důvod, abychom se bezdůvodně upozaďovali. Také si uvědomte, že abychom sami mohli rozdávat ze své energie, spokojenosti a ochoty, musíme nejprve dostatek zmíněného mít.
A proto – pokud jste se až dosud ohlíželi hlavně na to, „co by tomu řekli ostatní“ a nebýváte pak se svými rozhodnutími spokojení, případně se bojíte vyjádřit v diskusi otevřeně svůj názor, abyste si „nenaběhli“, pak je právě pro vás určený velmi účinný rychlý vedený Lví minikurz „Neumím se rozhodovat“.
Naučíme vás v něm za pouhé 3 dny rozhodovat se MNOHEM LÉPE A RYCHLEJI, než jste to dělali dosud. A dáváme na kurz vzhledem k jeho kvalitě 100% garanci: Buď se do 3 dnů začnete rozhodovat ve svůj prospěch a budete se svými rozhodnutími spokojení, nebo Vám vrátíme peníze.
Jolana Fišerová
PS: Co se v „patových situacích“ osvědčuje vám? Podělte se do komentářů…